Overzicht van nieuwe soorten per provincie

Hieronder een overzicht van alle eerste gevallen van nieuwe soorten voor Nederland, uitgesplitst per provincie.

Continentaal Plat

1. Humes Bladkoning  ·  Phylloscopus humei 28 november 1958
2. Wilgengors  ·  Emberiza aureola 11 september 1963

Drenthe

1. Siberische Lijster  ·  Geokichla sibirica september 1853
2. Ruigpootuil  ·  Aegolius funereus september 1971 t/m juni 1979

Flevoland

1. Roodkopklauwier  ·  Lanius senator 10 mei 1957
2. Roodkeelpieper  ·  Anthus cervinus 13 mei 1960
3. Grijze Wouw  ·  Elanus caeruleus 31 mei 1971
4. Terekruiter  ·  Xenus cinereus 2 juni 1979
5. Sykes' Spotvogel  ·  Iduna rama 11 oktober 1986
6. Grijze Strandloper  ·  Calidris pusilla 12 t/m 13 juni 1989
7. Struikrietzanger  ·  Acrocephalus dumetorum 26 juni 1990
8. Grote Kanoet  ·  Calidris tenuirostris 19 t/m 25 september 1991
9. Buffelkopeend  ·  Bucephala albeola 5 november 2004
10. Keizerarend  ·  Aquila heliaca 3 april 2005
11. Kokardezaagbek  ·  Lophodytes cucullatus 27 november 2007 t/m 12 januari 2008
12. Eleonora's Valk  ·  Falco eleonorae 17 september 2011
13. Glanstroepiaal  ·  Quiscalus quiscula 8 april 2013

Friesland

1. Aziatische Goudplevier  ·  Pluvialis fulva 17 februari 1896
2. Blauwvleugeltaling  ·  Anas discors 24 oktober 1899
3. Bruine Lijster  ·  Turdus eunomus 20 november 1899
4. Amerikaanse Goudplevier  ·  Pluvialis dominica november 1900
5. Steenarend  ·  Aquila chrysaetos 12 december 1900
6. Bijeneter  ·  Merops apiaster 4 mei 1905
7. Flamingo  ·  Phoenicopterus roseus december 1906
8. Ross' Meeuw  ·  Rhodostethia rosea 6 juni t/m 15 juli 1958
9. Grauwe Fitis  ·  Phylloscopus trochiloides 13 september 1965
10. Noordse Nachtegaal  ·  Luscinia luscinia 31 augustus 1968
11. Griel  ·  Burhinus oedicnemus 6 mei 1969
12. Veldrietzanger  ·  Acrocephalus agricola 2 oktober 1971
13. Graszanger  ·  Cisticola juncidis 26 augustus t/m 16 september 1972
14. Zwarte Rotgans  ·  Branta nigricans 29 november 1974 t/m 16 april 1975
15. Amerikaanse Oeverloper  ·  Actitis macularius 18 juli 1975
16. Kleinste Jager  ·  Stercorarius longicaudus 28 juli 1976
17. Bruine Boszanger  ·  Phylloscopus fuscatus 19 t/m 22 oktober 1978
18. Stellers Eider  ·  Polysticta stelleri 5 juli t/m 2 augustus 1980
19. Lachstern  ·  Gelochelidon nilotica 8 mei 1982
20. Kleine Spotvogel  ·  Iduna caligata 2 t/m 3 oktober 1982
21. Geelbrauwgors  ·  Emberiza chrysophrys 19 oktober 1982
22. Grote Grijze Snip  ·  Limnodromus scolopaceus 18 mei 1983
23. Woestijnplevier  ·  Anarhynchus leschenaultii 18 t/m 27 augustus 1984
24. Ivoormeeuw  ·  Pagophila eburnea 9 februari 1987
25. Baltimoretroepiaal  ·  Icterus galbula 14 t/m 20 oktober 1987
26. Bonte Tapuit  ·  Oenanthe pleschanka 28 mei 1988
27. Spotlijster  ·  Mimus polyglottos 16 t/m 23 oktober 1988
28. Canadese Kraanvogel  ·  Grus canadensis 28 t/m 30 september 1991
29. Mirtezanger  ·  Setophaga coronata 13 t/m 15 oktober 1996
30. Oosterse Vorkstaartplevier  ·  Glareola maldivarum 1 t/m 5 augustus 1997
31. Turkestaanse Klauwier  ·  Lanius phoenicuroides 1 oktober 2000
32. Westelijke Blonde Tapuit  ·  Oenanthe hispanica 11 mei 2001
33. Huisgierzwaluw  ·  Apus affinis 17 mei 2001
34. Dwerguil  ·  Glaucidium passerinum 4 oktober 2002
35. Witkeelkwikstaart  ·  Motacilla cinereocapilla 2 t/m 20 mei 2004
36. Daurische Spreeuw  ·  Agropsar sturninus 11 t/m 12 oktober 2005
37. Vale Gierzwaluw  ·  Apus pallidus 20 t/m 21 oktober 2006
38. Noordse Waterlijster  ·  Parkesia noveboracensis 18 t/m 21 september 2010
39. Maskerklauwier  ·  Lanius nubicus 3 januari 2016

Gelderland

1. Middelste Bonte Specht  ·  Dendropicos medius 12 januari 1842
2. Schreeuwarend  ·  Aquila pomarina 2 mei 1855
3. Cirlgors  ·  Emberiza cirlus 30 december 1883
4. Witbandkruisbek  ·  Loxia leucoptera 18 juli 1884
5. Roodmus  ·  Erythrina erythrina 15 november 1899
6. Bandijsvogel  ·  Megaceryle alcyon 17 december 1899
7. Slangenarend  ·  Circaetus gallicus november 1907
8. Monniksgier  ·  Aegypius monachus 12 oktober 1948
9. Havikarend  ·  Aquila fasciata 24 januari 1958
10. Provençaalse Grasmus  ·  Sylvia undata 1 t/m 3 april 1959
11. Taigaboomkruiper  ·  Certhia familiaris 29 december 1967
12. Waterrietzanger  ·  Acrocephalus paludicola 11 augustus 1977
13. Pontische Meeuw  ·  Larus cachinnans 19 september t/m 16 november 1988
14. Lachmeeuw  ·  Larus atricilla 25 september t/m oktober 1993
15. Marmereend  ·  Marmaronetta angustirostris 14 t/m 16 augustus 2004
16. Bruine Klauwier  ·  Lanius cristatus 18 januari t/m 8 mei 2014
17. Zwartkoprietzanger  ·  Acrocephalus melanopogon 21 april 2016

Groningen

1. Kleine Trap  ·  Tetrax tetrax januari 1824
2. Sperwergrasmus  ·  Sylvia nisoria 18 mei 1860
3. Siberische Taling  ·  Anas formosa 8 maart 1909
4. Rode Rotslijster  ·  Monticola saxatilis 22 t/m 23 april 1951
5. Zwartkeellijster  ·  Turdus atrogularis 31 maart t/m 3 april 1981
6. Alpenheggenmus  ·  Prunella collaris 16 t/m 18 april 1986
7. Roodkeelstrandloper  ·  Calidris ruficollis 29 mei 1987
8. Grijze Gors  ·  Emberiza cia 30 mei 2004
9. Amerikaanse Tafeleend  ·  Aythya americana 19 januari t/m 13 maart 2016

Limburg

1. Witwangstern  ·  Chlidonias hybrida 10 mei t/m 23 juli 1938
2. Kuifkoekoek  ·  Clamator glandarius 24 oktober 1939
3. Poelsnip  ·  Gallinago media 24 augustus 1977
4. Siberische Tjiftjaf  ·  Phylloscopus tristis 26 oktober 1985
5. Aasgier  ·  Neophron percnopterus 24 t/m 25 mei 2001

Noord-Brabant

1. Kleinst Waterhoen  ·  Zapornia pusilla mei t/m juni 1851
2. Zwarte Ibis  ·  Plegadis falcinellus oktober 1867
3. Vorkstaartplevier  ·  Glareola pratincola 24 juli 1892
4. Steppevorkstaartplevier  ·  Glareola nordmanni 3 november 1900
5. Vale Gier  ·  Gyps fulvus 10 juni 1904
6. Steppekievit  ·  Vanellus gregarius 21 april 1925
7. Cetti's Zanger  ·  Cettia cetti 6 oktober 1968
8. Woestijntapuit  ·  Oenanthe deserti 23 november 1970
9. Franklins Meeuw  ·  Larus pipixcan 13 juni t/m 11 juli 1987
10. Spaanse Keizerarend  ·  Aquila adalberti 6 mei 2007

Noord-Holland

1. Sneeuwuil  ·  Bubo scandiacus december 1806
2. Vale Lijster  ·  Turdus obscurus 27 oktober 1843
3. Renvogel  ·  Cursorius cursor 18 oktober 1844
4. Roze Spreeuw  ·  Pastor roseus 14 juli 1856
5. Dunbekwulp  ·  Numenius tenuirostris 5 december 1856
6. Steppehoen  ·  Syrrhaptes paradoxus 6 t/m 26 oktober 1859
7. Bruinkeelortolaan  ·  Emberiza caesia 11 oktober 1859
8. Bosgors  ·  Emberiza rustica 16 oktober 1874
9. Kleine Burgemeester  ·  Larus glaucoides 25 februari 1894
10. Grote Kruisbek  ·  Loxia pytyopsittacus 29 september 1901
11. Zwarte Zeekoet  ·  Cepphus grylle 12 december 1904
12. Arendbuizerd  ·  Buteo rufinus 12 december 1905
13. Brilzee-eend  ·  Melanitta perspicillata 8 november 1914
14. Bruinkopgors  ·  Emberiza bruniceps 5 juni 1933
15. Balkanbaardgrasmus  ·  Sylvia cantillans 26 mei 1942
16. Roodstuitzwaluw  ·  Cecropis daurica 20 mei t/m 5 juni 1954
17. Gestreepte Strandloper  ·  Calidris melanotos 20 t/m 24 september 1961
18. Groene Bijeneter  ·  Merops persicus 30 september 1961
19. Zwartkopgors  ·  Emberiza melanocephala 12 mei 1962
20. Pallas' Boszanger  ·  Phylloscopus proregulus 25 t/m 28 november 1963
21. Koereiger  ·  Bubulcus ibis 19 t/m 21 juni 1964
22. Blauwstaart  ·  Tarsiger cyanurus 16 oktober 1967
23. Oehoe  ·  Bubo bubo oktober 1973 t/m 25 februari 1981
24. Aziatische Roodborsttapuit  ·  Saxicola maurus 6 t/m 7 oktober 1973
25. Roze Pelikaan  ·  Pelecanus onocrotalus 20 augustus 1974 t/m 10 januari 1975
26. Raddes Boszanger  ·  Phylloscopus schwarzi 9 oktober 1974
27. Koningseider  ·  Somateria spectabilis 31 mei 1975
28. Witstaartkievit  ·  Vanellus leucurus 9 t/m 12 juli 1975
29. Dougalls Stern  ·  Sterna dougallii 7 juli 1977
30. Bonapartes Strandloper  ·  Calidris fuscicollis 18 t/m 24 oktober 1977
31. Orpheusspotvogel  ·  Hippolais polyglotta 8 juli 1979
32. Kalanderleeuwerik  ·  Melanocorypha calandra 10 oktober 1980
33. Kleine Zwartkop  ·  Sylvia melanocephala 14 december 1980 t/m 22 februari 1981
34. Geelkoptroepiaal  ·  Xanthocephalus xanthocephalus 18 t/m 20 mei 1982
35. Harlekijneend  ·  Histrionicus histrionicus 28 december 1982 t/m 28 maart 1983
36. Balkanbergfluiter  ·  Phylloscopus orientalis 15 t/m 16 mei 1983
37. Indigogors  ·  Passerina cyanea 8 juni t/m 15 juli 1983
38. Citroenkwikstaart  ·  Motacilla citreola 24 augustus t/m 8 september 1984
39. Brilgrasmus  ·  Sylvia conspicillata 2 november 1984
40. Kleine Kokmeeuw  ·  Chroicocephalus philadelphia 4 augustus 1985
41. Roodoogvireo  ·  Vireo olivaceus 13 oktober 1985
42. Ross' Gans  ·  Anser rossii 30 november 1985
43. Siberische Boompieper  ·  Anthus hodgsoni 20 t/m 27 oktober 1987
44. Woestijngrasmus  ·  Sylvia nana 30 oktober t/m 3 november 1988
45. Rotskruiper  ·  Tichodroma muraria 13 november 1989 t/m 11 april 1990
46. Swinhoes Boszanger  ·  Phylloscopus plumbeitarsus 17 september 1990
47. Siberische Sprinkhaanzanger  ·  Locustella certhiola 5 oktober 1991
48. Bronskopeend  ·  Anas falcata 22 t/m 28 januari 1992
49. Daurische Kauw  ·  Corvus dauuricus 1 mei 1995
50. Daurische Klauwier  ·  Lanius isabellinus 4 mei 1995
51. Dikbekfuut  ·  Podilymbus podiceps 19 t/m 21 april 1997
52. Spaanse Mus  ·  Passer hispaniolensis 4 t/m 15 mei 1997
53. Kleine Torenvalk  ·  Falco naumanni 5 november 2000
54. Steenortolaan  ·  Emberiza buchanani 16 oktober 2004
55. Groene Reiger  ·  Butorides virescens 25 april t/m 24 juni 2006
56. Dunbekmeeuw  ·  Chroicocephalus genei 5 t/m 6 mei 2006
57. Rotszwaluw  ·  Ptyonoprogne rupestris 5 november 2006
58. Kaspische Plevier  ·  Anarhynchus asiaticus 17 t/m 20 oktober 2009
59. Siberische Grijze Ruiter  ·  Tringa brevipes 28 juli 2010
60. Stejnegers Roodborsttapuit  ·  Saxicola stejnegeri 8 t/m 23 oktober 2012
61. Roodborstlijster  ·  Turdus migratorius 27 april 2014
62. Thayers Meeuw  ·  Larus thayeri 11 t/m 12 april 2015
63. Roodkeelnachtegaal  ·  Calliope calliope 8 januari t/m 12 april 2016
64. Balkankwikstaart  ·  Motacilla feldegg 30 april t/m 4 mei 2016

Heel Nederland

1. Kuifleeuwerik  ·  Galerida cristata 1 januari 1970 t/m 31 december 2014

Overijssel

1. Klein Waterhoen  ·  Zapornia parva 9 september 1872
2. Bastaardarend  ·  Aquila clanga 27 oktober 1891
3. Reuzenzwartkopmeeuw  ·  Larus ichthyaetus 16 juni 1946
4. Grijskopspecht  ·  Picus canus 28 april 1974
5. Killdeerplevier  ·  Charadrius vociferus 3 t/m 5 april 2005
6. Taigastrandloper  ·  Calidris subminuta 22 t/m 28 oktober 2009

Utrecht

1. Oostelijke Kraagtrap  ·  Chlamydotis macqueenii 10 december 1850
2. Witkopgors  ·  Emberiza leucocephalos 2 mei 1873
3. Witstuitbarmsijs  ·  Acanthis hornemanni 3 december 1910
4. Sperweruil  ·  Surnia ulula 5 oktober 1920
5. Iberische Tjiftjaf  ·  Phylloscopus ibericus 29 april t/m 28 juni 1967
6. Dwergarend  ·  Aquila pennata 30 mei 1992
7. Steltstrandloper  ·  Calidris himantopus 24 juli 1998
8. Dwergaalscholver  ·  Phalacrocorax pygmeus 23 t/m 24 januari 1999

Zuid-Holland

1. Ralreiger  ·  Ardeola ralloides 10 mei 1830
2. Dwerggors  ·  Emberiza pusilla 18 november 1842
3. Giervalk  ·  Falco rusticolus 16 oktober 1849
4. Witkopeend  ·  Oxyura leucocephala maart 1851
5. Withalsvliegenvanger  ·  Ficedula albicollis 18 mei 1855
6. Scharrelaar  ·  Coracias garrulus 31 mei 1855
7. Breedbekstrandloper  ·  Calidris falcinellus 15 augustus 1862
8. Steppekiekendief  ·  Circus macrourus 23 april 1866
9. Geelsnavelduiker  ·  Gavia adamsii 15 december 1882
10. Dwergooruil  ·  Otus scops 8 september 1890
11. Haakbek  ·  Pinicola enucleator 5 december 1909
12. Grote Pijlstormvogel  ·  Puffinus gravis 17 november 1915
13. Vale Pijlstormvogel  ·  Puffinus mauretanicus 13 september 1918
14. Kortbekzeekoet  ·  Uria lomvia 24 december 1919
15. Krekelzanger  ·  Locustella fluviatilis 8 september 1924
16. Goudlijster  ·  Zoothera aurea 13 oktober 1931
17. Amerikaanse Wintertaling  ·  Anas carolinensis 28 april 1937
18. Rosse Gors  ·  Emberiza rutila 5 november 1937
19. Kleine Klapekster  ·  Lanius minor 8 juni 1938
20. Grote Trap  ·  Otis tarda 18 april t/m 17 juni 1947
21. Kuhls Pijlstormvogel  ·  Calonectris borealis 26 oktober 1947
22. Alpengierzwaluw  ·  Apus melba 8 september 1952
23. Amerikaanse Zee-eend  ·  Melanitta americana 26 t/m 28 december 1954
24. Blonde Ruiter  ·  Calidris subruficollis 18 september 1955
25. Bergfluiter  ·  Phylloscopus bonelli 18 t/m 31 mei 1958
26. Ringsnaveleend  ·  Aythya collaris 15 t/m 23 maart 1959
27. Grijze Junco  ·  Junco hyemalis februari 1962
28. Witkeelgors  ·  Zonotrichia albicollis 28 september 1967
29. Oostelijke Blonde Tapuit  ·  Oenanthe melanoleuca 3 t/m 5 mei 1972
30. Kortteenleeuwerik  ·  Calandrella brachydactyla 26 oktober 1973
31. Bont Stormvogeltje  ·  Pelagodroma marina 23 november 1974
32. Bairds Strandloper  ·  Calidris bairdii 21 t/m 28 september 1980
33. Stormvogeltje  ·  Hydrobates pelagicus 12 september 1983
34. Ringsnavelmeeuw  ·  Larus delawarensis 6 t/m 13 juli 1986
35. Perzische Roodborst  ·  Irania gutturalis 3 t/m 4 november 1986
36. Bartrams Ruiter  ·  Bartramia longicauda 28 oktober 1995
37. Izabeltapuit  ·  Oenanthe isabellina 21 oktober t/m 8 november 1996
38. Westelijke Baardgrasmus  ·  Sylvia inornata 30 mei 1998
39. Woestijnvink  ·  Bucanetes githagineus 31 mei 2003
40. Zanggors  ·  Melospiza melodia 30 april 2006
41. Kroonboszanger  ·  Phylloscopus coronatus 5 oktober 2007
42. Jufferkraanvogel  ·  Grus virgo 9 oktober 2010
43. Bonte Stern  ·  Onychoprion fuscatus 31 augustus 2012
44. Afrikaanse Woestijngrasmus  ·  Sylvia deserti 12 november t/m 11 december 2014
45. Bergheggenmus  ·  Prunella montanella 21 oktober 2016

Zeeland

1. Kleine Sprinkhaanzanger  ·  Locustella lanceolata 11 december 1912
2. Amerikaanse Smient  ·  Anas americana 9 december 1922
3. Noordse Boszanger  ·  Phylloscopus borealis 2 november 1935
4. Poelruiter  ·  Tringa stagnatilis 30 mei 1957
5. Kleine Geelpootruiter  ·  Tringa flavipes 16 april 1964
6. Grote Franjepoot  ·  Phalaropus tricolor 9 mei 1966
7. Steppearend  ·  Aquila nipalensis 8 mei 1967
8. Kroeskoppelikaan  ·  Pelecanus crispus 25 juni t/m 20 november 1975
9. Dwerggans  ·  Anser erythropus 4 januari 1976
10. Amerikaanse Grote Stern  ·  Sterna acuflavida 23 december 1978
11. Mongoolse Pieper  ·  Anthus godlewskii 13 november 1983
12. Forsters Stern  ·  Sterna forsteri 1 t/m 2 november 1986
13. Maskergors  ·  Emberiza spodocephala 16 november 1986
14. Brilstern  ·  Onychoprion anaethetus 4 t/m 8 juli 1989
15. Siberische Strandloper  ·  Calidris acuminata 14 t/m 21 september 1989
16. Kleine Topper  ·  Aythya affinis 21 november 1994 t/m 13 januari 1995
17. Grote Geelpootruiter  ·  Tringa melanoleuca 15 januari 1995
18. Stekelstaartgierzwaluw  ·  Hirundapus caudacutus 22 mei 1996
19. Wilsons Stormvogeltje  ·  Oceanites oceanicus 7 november 2002
20. Audouins Meeuw  ·  Larus audouinii 1 mei 2003
21. Blauwe Rotslijster  ·  Monticola solitarius 20 september 2003
22. Westelijke Orpheusgrasmus  ·  Sylvia hortensis 29 oktober t/m 5 november 2003
23. Amerikaanse Bosruiter  ·  Tringa solitaria 14 t/m 17 mei 2006
24. Oosterse Tortel  ·  Streptopelia orientalis 14 december 2014
25. Siberische Gierzwaluw  ·  Apus pacificus 12 juni 2017

Ja, ik geef toestemming Dutch Birding is wettelijk verplicht om je toestemming te vragen voor het gebruik van cookies en soortgelijke technieken, en je te informeren over het gebruik daarvan op de site. Dutch Birding gebruikt cookies en soortgelijke technieken voor de volgende doeleinden: het optimaliseren van de website, het gebruik, beheer en gericht kunnen tonen van advertenties, de integratie van social media, het verzamelen en analyseren van statistieken.

Voor een aantal van bovenstaande punten is het vastleggen van bezoekersgedrag noodzakelijk. Ook derde partijen kunnen deze cookies plaatsen, zoals bijvoorbeeld het geval is bij embedded video's van YouTube.